Home / Kryeartikull (page 45)

Kryeartikull

Sot, 13 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Sot mbushin plot 13 vjet që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur mes Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe forcave policore e ushtarake të qeverisë së Maqedonisë. Marrëveshja e Ohrit u arrit me shumë ...

Read More »

Paqe raketash

Rezart Cenaj “I shtypni që të vegjël, i vrisni që fëmijë”, shkruante me nota provokative në një nga shkrimet e tij, shkrimtari japonez, Kenzburo Oe. Ai përshkruan se si u takua për herë të parë me dhunën e pakuptueshme dhe ...

Read More »

Ne, Bitraj dhe Fullani

ARBËR ZAIMI U desh kohë, po më në fund ndodhi. Pas 102 vjetësh pavarësi – edhe pse me kufij të cunguar, pas 20 vjetësh pluralizëm dhe liberalizëm, 15 vjet pas çlirimit të Kosovës, 13 vjet pas marrëveshjes kornizë të Ohrit, ...

Read More »

Pse hesht presidenti !?

Vjedhja marramendëse e 730 milionëve nga Banka e Shqipërisë është ngjarja më e përfolur e këtyre ditëve si në shtyp, po edhe kudo ku takohen dy shqiptarë qoftë në Tiranë apo jashtë shtetit.   Nga PETRO DHIMITRI Në botë ka ...

Read More »

Mosdorëheqja si mungesë morali

ARBEN MANAJ Është besoj normale që duke qenë se jetoj në Londër, sa herë që vëzhgoj apo analizoj zhvillime apo ngjarje në Shqipëri, instinktivisht t’i krahasoj apo t’i kontrastoj me bëma të ngjashme këtu, ku jetoj. Besoj një e atillë ...

Read More »

Behari i çuditshëm i opozitës

FATOS BAXHAKU Behari i sivjetshëm na ka befasuar vërtet. Shirat e shpeshtë na kanë bërë të besonim se jetonim diku në zonën e musoneve dhe jo në bash të Ballkanit. Shumë vetë janë mërzitur pa masë teksa kanë planifikuar e ...

Read More »

Harta e sherrit

Përfitimit që do të sjellë harta e re territoriale as që po përmenden më, përballë sherrit që ka hapur iniciativa e mazhorancës. Të gjithë janë të shqetësuar për këtë hartë dhe tendenca e mazhorancës për të marrë konsensusin më të ...

Read More »