Home / Kryeartikull (page 46)

Kryeartikull

Edi Rama nga Aleksis Cipras te Mateo Renci

YLLI POLOVINA Për një arsye që do shumë radhë të shpjegohet, protestat e rrepta të socialistëve shqiptarë në Tiranë tre-katër vite të shkuara u morën në Itali, nga disa gazeta afër së majtës, madje përfshi edhe ndonjë televizion, si një ...

Read More »

21 janari i kujt ?

Nga Sokol Shameti Prej katër vjetësh, 21 janari vazhdon të mbetet një moment ndalese në memorien e shumicës prej nesh. Njerëz të popullit u vranë përballë syve të përfaqësuesve partiakë në këtë datë të vitit 2011. Megjithatë ende sot, askush ...

Read More »

Media, si karikaturë e fjalës së lirë!

Media britanike nuk e shfaqi faqen e parë të “Charli Hebdo” në numrin e parë pas tragjedisë ku paraqitej profeti Muhamed! Gazetarët e raportuan gjerësisht këtë lajm, me pamje nga shtypshkronja ku u shtyp tirazhi prej 5 milionë kopjesh, pamje ...

Read More »

Shqiptarët dhe politika klanore

NDUE DEDAJ Skaneri ynë politik paraqitet me dritëhijet e veta, ku e ku dhe me njolla të murrme. Marrëdhënia e shqiptarëve me politikën jo rrallë ka qenë laramane dhe e dyshimtë: më shumë marrëdhënie ideologjike, utilitare (përfituese), klanore dhe më ...

Read More »

Liria e besimit dhe besimi te liria

ANDREA STEFANI  Unë jam ateist. Dhe prandaj nuk jam ndier fare mirë kur në librin “Mbi tolerimin” të filozofit të shquar, Xhon Lok, lexova, kohë më parë, këtë frazë: “…ata që nuk duhen toleruar fare janë mohuesit e ekzistencës së ...

Read More »

Donald Lu, jo si paraardhësit e tu!

ARBEN MANAJ Mesazhi “mesianik” në video i ambasadorit të ri amerikan Lu më la një shije të hidhur dhe ma fiku deri diku shpresën, ndoshta naive, të një Donald Lu ndryshe! Është i paprecedentë ky prezantim mediatik dhe ndoshta unikal. ...

Read More »