Home / Kryeartikull (page 48)

Kryeartikull

Bota postibipolare, mes rendit dhe çrregullsisë

NGA ARBEN HOXHA  Në kujtesën e qytetërimit perëndimor, vitin 2014, do të shënohet për dy zhvillime interesante në fushën e jetës politike dhe të së drejtës ndërkombëtare: agresionin neomesjetar territorial të Rusisë kundër Ukrainës, me qëllim të krijimit të Euro-Azisë, ...

Read More »

Shkëlqe me mungesë, z. Rama!

ARBEN MANAJ – Kështu e ka përjetuar ish-kryeministri Berisha mungesën e ministrit të Jashtëm grek, pas mosardhjes së këtij të fundit për festimet e 100- vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, kur Berisha përmendi Prevezën, dy vjet më parë, kur tha ...

Read More »

Një betejë e re diplomatike

ALEKSANDËR ÇIPA Diplomacia serbe, pas incidentit dhe ndeshjes së ndërprerë mes dy përfaqësueseve kombëtare në futboll, ka rikthyer jo vetëm një krizë diplomatike serbo-shqiptare, por tenton më shumë. Deklaratat, telefonatat dhe sidomos notat e protestës të shkëmbyera mes Tiranës dhe ...

Read More »

Për futbollin dhe demonë të tjerë

Nga Ulpiana Lama  E kam gjetur veten duke artikuluar, “e urrej futbollin”. Pa sqaruar psetë. Anësi gjinore? Ekskluzivisht femërore? Me sa duket jo! Në esenë “Esse Est Percipi” (Të jesh është të perceptohesh), Horhe Luis Borhes argumenton refuzimin e tij ...

Read More »

Turp Serbia !

Në stadiumin e Beogradit nuk kish mbrëmë shumë shqiptarë, veç atyre që po luanin në fushën e blertë të stadiumit Red Star: dhe ata po luanin si djem europianë. MIRA KAZHANI E pamë të gjithë se si që nga minuta ...

Read More »

Në kërkim të bukurisë së humbur

ILIR YZEIRI Nëse do të vështrosh ligjërimin publik në Shqipëri dhe këtu kam parasysh gjithçka që shkruhet apo paraqitet në media, gjithçka që flitet apo shkruhet në sallat politike, gjithçka që shkruhet apo shihet në bisedat e përditshme mes njerëzve, ...

Read More »

Raporti i KE dhe përvjetori i qeverisë

SKËNDER MINXHOZI Sa herë që Bashkimi Europian harton një dokument ku flitet për Shqipërinë, ky mund të konsiderohet si raporti i radhës, ku Brukseli përdor të njëjtat formulime të mërzitshme e shabllone, me të njëjtat fraza pozitive, të balancuara me ...

Read More »

Të vjetrit apo të rinjtë ?

NDUE DEDAJ Mbresa e parë e Papa Françeskut, në udhën nga Rinasi në Tiranë, ishin të rinjtë, çka Ati i Shenjtë e shprehu me admirim, thënë ndryshe, që ne shqiptarët jemi një popull i ri. Edhe pse ka filluar dhe ...

Read More »

Ndeshja trup me trup e prokurorëve

ILIR YZEIRI Se çfarë ndodhi saktësisht në mbledhjen e përgjithshme të Prokurorëve të Republikës së Shqipërisë, ditën e premte, më 3 tetor 2014, publiku nuk do ta mësojë asnjëherë, sepse ngjarja, ndryshe u raportua nga mediat dhe ndryshe u paraqit ...

Read More »