Home / Kryeartikull (page 50)

Kryeartikull

Shteti sipas shqiptarëve

Nga Ilir Yzeiri Edi Rama, në krye të qeverisë së koalicionit të majtë që erdhi në pushtet më 23 qershor 2013, ka ndërmarrë një sërë aksionesh që kanë prekur modelin e shtetit dhe të qeverisjes në Shqipëri. Beteja që ka ...

Read More »

A e ka gjithnjë gabim Edi Rama ?

FATOS BAXHAKU Nëse pyet krerët e opozitës së sotme. Po, sigurisht! Edi Rama e ka gjithnjë gabim. Çdo iniciativë që ndërmerr, çdo hap që hedh, çdo germë që shkruan e çdo fjalë që shqipton kritikohet në kohë rekord nga njëri ...

Read More »

Na duhet patriotizëm ekonomik

KLODIAN MUҪO Një ndër modelet më të suksesshëm të zhvillimit ekonomik të qëndrueshëm, është ai i periudhës nga mbarimi i Luftës së Dytë Botërore deri në fundin e viteve tetëdhjetë i aplikuar në Japoni. Një zhvillim i bazuar në financimin ...

Read More »

Zgjimi

FATOS BAXHAKU Vendimi i djeshëm i UEFA-s në lidhje me ndeshjen e Beogradit shkaktoi një rrëmet të pafund kudo ku njëri prej nesh mund të shprehej: ndër shtëpi, kafene, qendra pune, në media e rrjete sociale. Ky vendim u komentua ...

Read More »

Bota postibipolare, mes rendit dhe çrregullsisë

NGA ARBEN HOXHA  Në kujtesën e qytetërimit perëndimor, vitin 2014, do të shënohet për dy zhvillime interesante në fushën e jetës politike dhe të së drejtës ndërkombëtare: agresionin neomesjetar territorial të Rusisë kundër Ukrainës, me qëllim të krijimit të Euro-Azisë, ...

Read More »

Shkëlqe me mungesë, z. Rama!

ARBEN MANAJ – Kështu e ka përjetuar ish-kryeministri Berisha mungesën e ministrit të Jashtëm grek, pas mosardhjes së këtij të fundit për festimet e 100- vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, kur Berisha përmendi Prevezën, dy vjet më parë, kur tha ...

Read More »

Një betejë e re diplomatike

ALEKSANDËR ÇIPA Diplomacia serbe, pas incidentit dhe ndeshjes së ndërprerë mes dy përfaqësueseve kombëtare në futboll, ka rikthyer jo vetëm një krizë diplomatike serbo-shqiptare, por tenton më shumë. Deklaratat, telefonatat dhe sidomos notat e protestës të shkëmbyera mes Tiranës dhe ...

Read More »

Për futbollin dhe demonë të tjerë

Nga Ulpiana Lama  E kam gjetur veten duke artikuluar, “e urrej futbollin”. Pa sqaruar psetë. Anësi gjinore? Ekskluzivisht femërore? Me sa duket jo! Në esenë “Esse Est Percipi” (Të jesh është të perceptohesh), Horhe Luis Borhes argumenton refuzimin e tij ...

Read More »

Turp Serbia !

Në stadiumin e Beogradit nuk kish mbrëmë shumë shqiptarë, veç atyre që po luanin në fushën e blertë të stadiumit Red Star: dhe ata po luanin si djem europianë. MIRA KAZHANI E pamë të gjithë se si që nga minuta ...

Read More »