Home / Kryeartikull (page 6)

Kryeartikull

Fundi i keq i Sali Berishës

Me Sali Berishën e kam vetëm një problem. Jo mbi ato që i thotë për mua dhe Kosovën, por për faktin pse atij ende i duhet Kosova – dhe unë. Jemi në një kohë kur datat historike kanë arritur me ...

Read More »

Ne dhe Europa përtej një rezolute

Para disa ditësh, parlamenti holandez votoi në shumicë një rezolutë ku i kërkohet BE të pezullojë regjimin e lëvizjes së lirë në BE të qytetarëve nga Shqipëria. Më shumë se sa një lajm i keq për Shqipërinë, ky është një ...

Read More »

Gent Caka si Edon Zhegrova

Nga: Ermal Mulosmani Gent Cakaj është Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Shqipërisë.  28 vjeçari me origjinë nga Prizreni, i edukuar në Kosovë (edukimi bazë) dhe diplomuar në Central Europian University në Budapest, ka punuar si këshilltar i ...

Read More »

Lulzimit, nuk ka kush ti shkruaj!

Nga Mero Baze Zëvendës ndihmës sekretari i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer, nuk është në Tiranë për krizën e opozitës. Kjo nuk do tia vlente të nënvizohej, sikur Lulzim Basha të mos përpiqej ta paraqiste dhe vizitën e tij në ...

Read More »

Zgjidhja është zgjimi!

Nga Lutfi Dervishi Nëse një student i juridikut, aktiv gjatë Lëvizjes së Dhjetorit 1990, bie në gjumë letargjik në 1994-n dhe zgjohet pas 25 vjetësh – më 2019-n – gjëja e parë që kërkon të dijë është rezultati i referendumit ...

Read More »

Ku na ka humbur presidenti?

Ajo që praktikisht duhej të ishte periudha më intensive e aktivitetit publik të Presidentit të Republikës së Shqipërisë, rezulton si një nga segmentet më të qeta, të heshtura dhe larg fokusit të medias dhe opinionit publik. Si rrallëherë qëshkurse ka ...

Read More »