Home / Teknologji (page 10)

Teknologji

Makinat pa shofer me kuti të zeza

Puna për daljen masive të makinave që nuk kanë nevojë për shofer në Shtetet e Bashkuara vijon prej vitesh tashmë dhe thuajse në të njëjtën periudhë ka nisur edhe ajo e autoriteteve për të mos u gjendur të papërgatitura me ...

Read More »

Në radhë për iPhone 7

Australianët u vunë në radhë për t’u bërë të parët në botë që do të shtinin në dorë të shumëlakmuarin iphone 7. Pavarësisht shiut të lehtë, 200 vetë kanë pritur në trotuar hapjen e dyerve të dyqanit të Apple-it në ...

Read More »

Gjobiten prodhuesit e lodrave

Tre prodhues të famshëm lodrash dhe një televizon për fëmijë janë penalizuar pasi grumbullonin të dhëna për të miturit që vizitonin uebsajtet e tyre. Prokurori i përgjithshëm i Nju Jorkut bëri të ditur se 4 kompanitë e përfshira kishin rënë ...

Read More »

Del iOS 10, por ka ankesa

Ashtu siç kishte njoftuar më herët dhe konfirmuar më 7 shtator, kur prezantoi iPhone 7, Apple nxorri në treg këtë të martë përditësimin e fundit të sistemit iOS për telefonat dhe tabletet e saj. Bëhet fjalë për sistemin iOS 10, ...

Read More »

BE-ja synon teknologjinë 5G brenda vitit 2025

Bashkimi Europian kërkon ta bëjë teknologjinë e gjeneratës së pestë të telekomunikacionit të disponueshme anembanë bllokut, duke pasur lidhje “wireless” falas në çdo qytet dhe vend publik, brenda dekadës së ardhshme. Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker tha të mërkurën ...

Read More »

iPhone 7, kufjet zemërojnë fansat

Kufjet e reja pa fishë të iPhone 7 janë më të përfolurat 24 orë pas prezantimit zyrtar të pajisjes nga ana e Apple. Në internet ka reagime të ndryshme, por ajo që vërejnë më shumë, të paktën forumet teknolgjike, është ...

Read More »

Call of Duty shpall kampionët

Për katër ditë me radhë, në Inglewood të Kalifornisë u zhvillua kampionati botëror i Call of Duty Black Ops 3. Në finalen e madhe doli skuadra amerikane EnvyUS përballë asaj britanike Splyce dhe në lojë ishte shuma prej 800 mijë ...

Read More »

Google heq dorë nga Project Ara

Google ka njoftuar pezullimin pa afat të Project Ara, një projekt që do të mundësonte përzgjedhjen e pjesëve dhe ndërtimin e një telefoni sipas dëshirës së njerëzve. Kompania prezantoi me shumë bujë në 2013 këtë projekt dhe në muajin maj ...

Read More »