Home / Teknologji (page 11)

Teknologji

Makina me energji diellore

Makina që udhëton me anë të diellit. Dhe natyrisht, çlirimi i gazit është i barabartë me zero. Një motor elektrik dhe bateri që rikarikohen falë paneleve të fotovoltazhit, të vendosura në të gjithë veturën. Një ëndërr jo edhe aq e ...

Read More »

“Falcon 9 u sabotua nga alienët”

Elon Musk deklaroi përmes Twitter-it se shpërthimi i raketës Falcon 9 nisi në pjesën e sipërme të depozitës së karburantit dhe se shkaqet mbeten ende të panjohura. Por nëse për miliarderin amerikan të SpaceX janë të panjohura, konsipracionistët e kanë ...

Read More »

Shpejtësi rekord 4G

Shumë kompani kanë përveshur mëngët për ngritjen e teknologjisë së re të internetit, atë 5G, megjithëse ajo 4G ende mbulon vetëm një pjesë të vogël të globit. 5G premton shumë dhe për ta kuptuar këtë mjafton të shihet se çfarë ...

Read More »

Një sinjal nga alienët?

Astronomët e përfshirë në kërkimin e shenjave të inteligjencës jashtëtokësore, të njohur ndryshe si SETI, i kanë kthyer instrumentat e tyre nga një yll i ndodhur 94 vite-dritë larg Tokës, pas një sinjali të fuqishëm të diktuar nga një teleskop ...

Read More »

Karikuesi që mban në ajër celularin tuaj

E ndërsa teknologjia avancon, një problem madhor për shumë prej nesh mbetet bateria e telefonit dhe mënyra e karikimit të tij. “OvRCharger”, mund të quhet pa frikë karikuesi i gjeneratës së re. Ky model ndërsa rimbush telefonin me bateri përmes ...

Read More »

Gjobë rekord për Apple

Komisioni Europian ka gjobitur kompaninë amerikane Apple për shkelje të ligjeve të konkurrencës dhe shmangie të taksave duke shfrytëzuar Republikën e Irlandës. Ky vendim i Komision mund ta detyrojë gjigantin e teknologjisë që të rikthejë në formë taksash një shumë ...

Read More »

Irani ‘largohet’ nga interneti global

Irani planifikon që brenda vitit të ardhshëm të heqë dorë nga interneti ndërkombëtarë dhe të shfrytëzojë një rrjet të brendshëm dhe të shkëputur nga pjesa tjetër e botës. Ministria e Komunikacionit, Teknologjisë dhe Informacionit njoftoi se është në fazën e ...

Read More »

Turizëm në Hënë

Vendet në dispozicion janë vetëm 8. Çmimi i biletës është tmerrësisht i kripur: 150 milionë dollarë vajtje-ardhje, por bëhet fjalë për një eksperiencë të rrallë. Një udhëtim hapësinor drejt Hënës. Janë rusët ata që shprehen të gatshëm të nisin turistë ...

Read More »