Home / Teknologji (page 12)

Teknologji

Përçahet “TOR Project”

Kur nisi si projekt, TOR kishte si synim vetëm një gjë; t’u vinte në ndihmë dhe mbrojtje të gjithë atyre që dëshironin të lundronin anonimë në internet, pa u shqetësuar nga qeveritë, shoqëritë, agjencitë, grupet kriminale apo persona të ndryshëm. ...

Read More »

‘Scam’ financiar në Instagram

Në Instagram qarkullon prej kohësh një ‘scam’ që shënjestron vetëm personat që ndjekin në këtë platformë sociale institucione të ndryshime financiare. Sapo shtypet butoni “ndiq” në një institucion financiar, menjëherë në ‘inbox’ personal mbërrin një mesazh që “pasi të përshëndet, ...

Read More »

Një “PlayStation” edhe më elegant

Pamje të reja të atij që mendohet se do të jetë “PlayStation”-i i ri janë publikuar “online”. Konsola e re mendohet se është më e hollë, ndërsa përsa i përket parametrave, janë pothuajse të njëjta me ato të “PlayStation”-it të ...

Read More »

Makina pa timon në vitin 2021

Makinat e autopilotuara janë e ardhmja e këtij sektori dhe kur thuhet e ardhmja, nuk bëhet fjalë për shumë larg. Prodhuesit më të mëdhenj të automjeteve janë vënë në garë me kohën për të dalë me një mjet të tillë ...

Read More »

Në gjyq hakeri i picave

Në Shtetet e Bashkuara do të nisë këtë javë gjyqi në ngarkim të një shtetasi rus, i akuzuar se ka hakerur një rrjet të gjerë restorantesh dhe picash. Roman Seleznev, djali i një deputeti në Parlamentin rus, akuzohet se qëndron ...

Read More »

Tjetër problem për Volkswagen

Kur ende nuk ka hedhur pas krahëve skandalin e mashtrimit për ndotjen e emëtuar, Volkswagen përballet me një tjetër. Rreth 100 milionë mjete të prodhuara nga kompania gjermane, janë në rrezik për t’u hapur lehtësisht përmes hakimit. Në këtë përfundim ...

Read More »

900 mln pajisje Android në rrezik

Forumet teknologjike në internet kanë zbuluar një ‘defekt’ sigurie që mund të prekë 900 milionë telefona inteligjentë që funksionojnë me sistemin Android. Bëhet fjalë për të gjitha pajisjet që përdorin procesorët Qualcomm, përfshirë këtu Galaxy S7, HTC One, Sony Xperia ...

Read More »

iPhone 7 me 3GB RAM memorie

Apple po përgatitet të hedhë në treg produktin e saj më të ri: “objektin më të nxehtë të botës së smartfonëve”, iPhone 7, më i avancuari i serive të përdorura deri tani e që po pritet me padurim. Askush nuk ...

Read More »