Home / Teknologji (page 16)

Teknologji

“Flash Falcon”, avioni i së ardhmes

Inxhinierët e kompanive prodhuese të avionëve janë përqendruar prej vitesh tashmë në ndërtimin e mjeteve fluturuese të së ardhmes që do të revolucionarizojnë transportin e pasagjerëve dhe të mallrave në vitet që vijojnë. Dhe në këtë fushë projektet nuk mungojnë. ...

Read More »

Superkompjuteri kinez

Kina ka ndërtuar një superkompjuter, i vlerësuar si kompjuteri më i fuqishëm sot në botë. Bëhet fjalë për makinerinë Sunway TaihuLight, që kryen rreth 93 triliardë veprime për sekondë. Ai është ndërtuar nga Qendra e Superkompjuterave në Ëuxi dhe është ...

Read More »

Dy pistoletat më të shtrenjta në botë

Cabot Guns ka prodhuar dy pistoleta Colt 1911, model i përdorur nga ushtria amerikane në vitet 1911-1968, që kushtojnë 4.5 milionë dollarë. Pistoletat unike janë bërë me një copëz nga meteoriti “Gibeon”, i cili ka rënë në tokë 4.5 miliardë ...

Read More »

“Microsoft” merret me marijuanë

“Microsoft” ofron shërbime që ndjekin me kujdes rritjen e kanabisit, që nga mbjellja e farës e deri tek shitja tek klienti. Marijuana po ligjërohet nga shteti në shtet në Amerikë dhe Microsoft është nga kompanitë e para të mëdha që ...

Read More »

9-vjeçarja që habiti Apple

Nuk ka përfunduar ende shkollën fillore, por është programuesja më e re e “Worldwide Developer Conference”. Anvitha Vijay, një australiane me origjinë indiane është ylli I konferencës së organizuar nga Apple, ku takohen çdo vit krijuesit më të suksesshëm dhe ...

Read More »