Home / Teknologji (page 21)

Teknologji

Njihuni me superkompjuterin Watson

Kuzhinier, kirurg, shtës: superkompjuteri Watson i IBM tashmë bëhet një armë në luftën kundër krimit informatik. IBM ka publikuar “Watson for Cyber Security”, një version i ri ‘cloud’ i teknologjisë së njohjes, e adresuar kryesisht për sigurinë, falë një projekti ...

Read More »

Ja si mund të jetë iPhone 7

iPhone 7 pritet të prezantohet nga Apple në muajin shtator, por si gjithmonë, në këtë periudhë dalin nëpër faqe të ndryshme teknologjike hamendësime gjysmë të vërteta sesi do të jetë ai. E njëjta gjë ka ndodhur edhe në këtë rast. ...

Read More »

Instagram ndryshon fytyrë

Është një ndër rrjetet sociale më të frekuentuar dhe më të parapëlqyer, sidomos për amatorët dhe profesionistët e fotografisë. Dhe pesë vite nga dalja në treg, Instagram ka vendosur të bëjë ndryshimin e parë në ikonën e vet. Ikona e ...

Read More »

Facebook, nën akuzë për njëanësi politike

Flluska e filtrave të “Facebook”-ut plasi me njoftimet se, ish-punonjës të kompanisë kanë manipuluar përmbajtjen e informacioneve, duke përjashtuar nga publikimi në këtë faqe artikuj me prirje konservatore. Senatorët republikanë kërkuan një ditë më parë, shpjegime mbi menaxhimin e të ...

Read More »

Sony revolucionarizon Play Station

Sony ka hedhur në treg pjesën e katërt të sagës Unchartered. Bëhet fjalë për një video-lojë aventurë me protagonist Nathan Drake. Tre pjesët e para të kësaj loje kanë dalë në dekadën e fundit, por cilësohen si “të vjetra” nga ...

Read More »

Megasulm kibernetik

Miliona llogari në shërbimet më të mëdha postare në internet janë vjedhur nga piratët kibernetikë, thonë ekspertë të sigurisë. Sipas tyre, rreth 97 milionë fjalëkalime të Gmail, Yahoo dhe Hotmail janë vjedhur nga një sulm gjigant kibernetik që ka prekur ...

Read More »

Projekti për ringjalljen e trurit

Një kompani amerikane që hulumton në fushën e biologjisë dhe teknologjisë, ka marrë dritën jeshile për projektin e saj të ardhshëm; ringjalljen e të vdekurve. Bëhet fjalë për “ReAnima Porject”, një program që synon të provojë duke përdorur teknologjinë nëse ...

Read More »

Automjetet pa drejtues, akord historik

Gjiganti botëror i kërkimit, “Google”, i cili që prej vitit 2009 është duke testuar makinat pa drejtues, duket se ka ndërmarrë një hap edhe më të madh në zhvillimin e kësaj teknologjie. Tashmë është arritur një marrëveshje me kompaninë italiane ...

Read More »

Google, një kompjuter në syrin tënd

Google, kompania që do të jetojë gjithmonë vazhdon të përbëjë lajme interesante për njerëzit, teksa ka krijuar një patentë për të vendosur një kompjuter në syrin tënd. Në patentën që është dorëzuar në 2014 dhe që u publikua javën e ...

Read More »