Home / Teknologji (page 24)

Teknologji

Zbulohet një gjendje e re e materies

Shkencëtarët zbuluan për herë të parë një gjendje misterioze të materies, e parashikuar katër dekada më parë nga studiuesi Philip Warren Anderson, fitues i çmimit Nobel. Formën e re të materies shkencëtarët e kanë quajtur “tjerrja kuantike likuide”. Në këtë ...

Read More »

WhatsApp kodon mesazhet

Prej mëse një muaj e gjysëm lajm i ditës për Silicon Valley ka qënë beteja mes Apple dhe FBI lidhur me zhbllokimin e iPhone të një prej terroristëve të San Bernardinos. Por lajmin kryesor sot e bën WhatsApp, tashmë në ...

Read More »

Huawei, 5.7 miliardë fitim në 2015

Rezultati financiar i Huawei është mjaft domethënës për 2015, me një rritje prej 33 % krahasuar me 2014. Me një të ardhur neto prej 5.7 miliardë dollarë, Huawei konfirmohet me një rritje të konsiderueshme. Sipas zv. Presidentit të saj, Guo ...

Read More »

Elon Musk zbulon Tesla Model 3

Tesla Motors ka publikuar Model 3, në një event në Los Angeles, makina e katërt elektrike e prodhuar nga kompania që drejtohet nga Elon Musk. Vetëm një orë pas publikimit janë bërë rreth 115 mijë porosi, për Model 3, makina ...

Read More »

Themeluesi i harruar i Apple

Kur thuhet Apple çdokush kujton Steve Jobs, themeluesi jo vetëm i gjigantit teknologjik amerikan, por edhe i telefonave inteligjentë ashtu si njohim sot. Steve bënte pjesë tek themeluesit e kompanisë, por nuk ishte i vetëm dhe ky 40-vjetor është momenti ...

Read More »

Shakatë e teknologjisë për 1 prillin

“Gjithmonë kërkojmë të jemi më të përfshirë në histori, eksperienca në realitet”, shpjegon Google në një video promocionale. Ja pse kompania ka vendosur të publikojë Cardboard, një pajisje që të jep mundësinë të jesoh në realitet të plotë. Një maskë ...

Read More »