Home / Teknologji (page 31)

Teknologji

Biopsia bëhet dixhitale

Një teknologji dixhitale ku mund ‘të shohësh’ qelizat e tumorit një për një, të analizosh gjenet dhe mutacionet pa asnjë ndërhyrje dhe të gjesh kështu kurën e përshtatshme për çdo pacient. Është ky rezultati i arritur nga dy studues italianë ...

Read More »

Apple, nis beteja ligjore për Error 53

Një studio ligjore amerikane ka hedhur në gjyq Apple për Error 53, ajo që bllokon iPhone-in që është rregulluar në një servis të paautorizuar nga kompania, duke e bërë të papërdorshëm. Avokatët e studios ligjore Pcva e Siatëll kanë paraqitur ...

Read More »

Loja sekrete e Facebook

Facebook ka një lojë sekrete…. shahu, në aplikacionin e saj dhe çdokush mund të luajë. Gjithçka që duhet të bëni është të hapni Messenger, të nisni një bisedë me një mik dhe të shtypni kodin “@fbchess play”. Një fushë shahu ...

Read More »

Apple ju blen iPhone-n e thyer

Apple do të pranojë iPhone me ekranë të thyer, kamera, butona të prishur duke nisur nga java e ardhshme, sipas Mark Gurman, i 9to5Mac. Në vlerë tregëtia do të jetë për pajisje të thyer, 50 dollarë për iPhone 5S, 200 ...

Read More »

Facebook mbush sot 12 vjeç

Facebook, që tashmë numëron pothuajse 1 miliardë e 600 milionë përdorues në të gjithë botën, mbush sot 12 vjeç. Rrjeti social i popullarizuar u themelua me 4 shkurt 2004, nga Mark Zuckerberg  dhe shokët e tij të universiteti, Eduardo Saverin, ...

Read More »

Windows 10 mund ta merrni automatikisht

Kompania Microsoft bën të ditur se ka nisur përdiëtsimin automatik në versionin më të fundit të programit Windows. Ata do të nisin automatikisht të shkarkojnë dhe instalojnë Windows 10 për përdoruesit e Windows 7 dhe 8. “Siç kemi bërë të ...

Read More »