Home / Teknologji (page 32)

Teknologji

Microsoft blen SwiftKey

Microsoft investon në inteligjencën artificiale duke blerë SwiftKey, programin që ka krijuar tastierën “parashikuese” për smartphone, të përdorur nga 300 milionë përdorues në të gjithë botën. Ajo ka punuar me teknologjinë e sofistikuar të komunikacionit të përdorur nga fizikani dhe ...

Read More »

Uellsiani padit Apple dhe… fiton

Pas një beteje juridike 6-mujore me kompaninë Apple, uellsiani Gareth Cross ka dalë i fituar. Ai kishte blerë në qeshor të vitit të kaluar një orë smart të kompanisë amerikane, versioni Sport, për 339 paund, por vetëm dhjetë ditë më ...

Read More »

Galaxy S7 do të prezantohet më 21 shkurt

Vetëm disa ditë pasi fotot e pajisjes së re të Samsung u shpërndanë gjërësisht në mediat online, kompania koreano-jugore ka njoftuar zyrtarisht datën kur do të prezantohet telefoni i ri. Në një video 14-sekondëshe në kanalin e tyre zyrtar në ...

Read More »

iPhone do të karikohet në distancë

Pas tërheqjes së karikuesve në Europë, Apple bën të ditur teknologjinë e tij të re, atë të ushqimit të baterisë së iPhone dhe iPad pa kabllo. Tregtimi i këtij lloj karikimi mund të nisë që në 2017. Gjithmonë sipas Bloomberg, ...

Read More »

Facebook, video live për të gjithë

Edhe Facebook po punon seriozisht për videot direkte ‘in streaming’, pasi me pothuajse 1 miliardë e 600 milionë përdorues po tremb seriozisht rivalët më të vegjël si Periscope apo Meerkat. Rrjeti social ka bërë të ditur se videot Live do ...

Read More »

Telefoni ‘do të njohë’ fytyrat

Në të ardhmen do të jenë vetë telefonët që do të njohin fytyrat, dhe jo një aplikacion i caktuar. Sipas  Wall Street Journal, Google po punon mbi programin Movidius, një çip i specializuar, për të integruar teknologjinë e njohjes së ...

Read More »