Home / Teknologji (page 33)

Teknologji

Cortana do të na kujtojë premtimet

Cortana do të na kujtojë premtimet që kemi dhënë në email. Asistenti zanor i Microsoft do të kontrollojë postën tonë elektronike, duke kërkuar fjalët që kanë të bëjnë me punën tonë deri në fund të javës. Për shembull, një mikut ...

Read More »

Google dhuron Chromebook për refugjatët

Jo vetëm dhurime për ndihmë humanitare, por Google dëshiron të ndihmojë refugjatët edhe në terma më afatgjatë si ajo e integrimit në një vend të ri, dhe aksesi në udhëzime dhe informacione. Për këtë kolosi kalifornian bën të ditur se ...

Read More »

Ndërron jetë babai i Inteligjencës Artificiale

Marvin Minsky, një prej pionerëve të inteligjencës artificiale ka ndërruar jetë nga hemorragjia celebrale në moshën 88-vjeçare. Matematicieni dhe shkencëtari kompjuterik ishte një nga ekspertët më të mirë të inteligjencës artificiale. Si student, ai ndërtoi makinerinë e parë të mësimit ...

Read More »

“Shkundje” në Twitter

Ndryshime në drejtimin e rrjetit social Twitter, pas problemeve me rritjen e numrit të përdoruesve dhe pakënaqësive të investitorëve. Pas thashethemeve të minutës së fundit, Jack Dorsey, administratori i shoqërisë, ka postuar në Twitter për të sqaruar gjithçka. Dorsey sqaron ...

Read More »

Mimicker Alarm di si t’ju zgjojë

Quhet Mimicker Alarm dhe është një zile dixhitale që shfrytëzon një mënyrë të veçantë për të zgjuar gjumashët. Përveç alarmit të zakonshëm, të jep mundësinë të zgjedhësh tre lojëra brenda një kohe të përcaktuar ndryshe zilja do të bjerë sërish. ...

Read More »

“Mini-iPhone” prezantohet në mars

“Mini-iPhone apo telefoni i shumëpërfolur i Apple pritet që të prezantohet në mars të këtij viti dhe do të quhet “5se”. Aktualisht besohet se emri i koduar i këtij telefoni është “N69”, por sigurisht që në treg do të jetë ...

Read More »