Home / Teknologji (page 4)

Teknologji

Telegram, tashmë telefonata të mbrojtura

Telefonatat zanore tashmë vijnë edhe në Telegram, por do të jenë të padeshifrueshme, pra, të mbrojtura. Ku funksion vjen si përditësim i çatit që synon të modifikojë edhe kompresimin e videove që shpërndahen. Përditësimi nis nga Europa Perëndimore, dhe do ...

Read More »

Si të blini telefonin tuaj ideal

Aktualisht në tregun botëror janë rreth 1300 lloje smartphone-ësh. E pamundur ti njohësh të gjithë. Madje në dy vitet e fundit ka ndryshuar gjithçka: çmimi, performanca, cilësia e materialeve. Në një treg ku konkurrenca mes emrave të mëdhenj është bërë ...

Read More »

Fotoja e rrezikshme në WhatsApp

Mjafton një foto për të hakeruar WhatsApp dhe Telegram, dy çatet popullore që së bashku kalojnë 1 miliardë përdorues. Virusi është i fshehur në brendësi të një fotoje, “të pafajshme nga pamja”. Në momentin që viktima klikon mbi foton e ...

Read More »

Twitter vijon betejën ndaj abuzimeve

Rrjeti social po teston një funksion të ri që shënon jo vetëm përmbajtjet fyese, por edhe një profil të tërë. Një paralajmërim i shfaqet përdoruesve që vizitojnë llogari ‘të rrezikshme’ dhe ruan “përmbajtjet e ndjeshme” që mund të tregohen. Ky ...

Read More »

Ndahet më dysh Hangouts

Google po investon në çatin e vetë, Hangouts, duke u fokusuar tek kompanitë. Në eventin e Google Cloud Next ’17 kompania ka bërë të ditur ndarjen e çatit në dy lloje: Hangouts Chat, që sfidon rivalin Slack të komunikimit të ...

Read More »

Një laps hi tech

Ndoshta frymëzuar nga vala e nostalgjisë që risolli Nokia 3310-ta, Samsung ka sjellë një pajisje të fëmijërisë sonë, por në një version hi tech. Kompania ka risjellë lapsin e famshëm Staedtler për të krijuar S Pen që duket si lajspi ...

Read More »