Home / Teknologji (page 40)

Teknologji

Publikohet roboti më seksi në botë

Quhet Geminoid F dhe është prezantuar në Panairin Botëror të Robotëve në Pekin këtë javë. Geminoid F ka fituar mjaft fansa aq sa e përshkruajnë si “roboti më seksi në botë”. Androidi është i aftë të lëvizë sytë, ti përgjigjet ...

Read More »

E vërteta e kuiceve të Facebook?

Plot 17 milionë persona shohin një aplikacion nëpërmjet Facebook, i cili të siguron të dhënat se cilat janë fjalët që ti përdor më shumë në rrjetin social. Por kur klikon në këtë link, të kërkohet leje për të patur akses ...

Read More »

Bëhuni gati për Li- Fi!

Bota ngadalë mund të bëhet gati të kalojë nga Wi- FI në Li-Fi, një teknologji alternative që shkencëtarët thonë se arrin shpejtësi 1 Gbps, 100 herë më i shpejtë se Wi- Fi. Me këtë shpejtësi mund të shkarkoni një film ...

Read More »

LG shpalos telefonin e ri

LG ka shpalosur telefonin e saj të ri, Ray. Telefoni i ri i kompanisë së njohur teknologjike nga Korea është ndër më të mirët e kompanisë dhe vjen me specifika të fuqishme. Ai ka procesor 1.4GHz octa-core dhe 1GB RAM. ...

Read More »

Mace-robot për personat vetmitarë

Hasbro ka menduar si të zgjidhë problemin e vetmisë. Nëse ju pëlqejnë kafshët, por përtoni të pastroni jashtëqitjen e tyre ose nuk doni të shpenzoni për ushqimin e përditshëm që kërkojnë, kompania ka nxjerrë në treg mace-robot. Këto makineri që ...

Read More »

Telegram-i bllokon 78 kanale të ISIS-it

Telegram, platforma e mesazheve e përdorur nga ISIS-i për të marrë përsipër sulmet e Parisit dhe shpërthimin e avionit rus në Sinai, ka njoftuar mbylljen e 78 kanaleve publike që çonin te Shteti Islamik. Këto kanale i lejonin një përdoruesi ...

Read More »