Home / Teknologji (page 42)

Teknologji

Fillojnë porositë për iPad Pro

Pas më shumë se 2 muaj që kur Apple e prezantoi, të gjithë njerëzit që e pëlqejnë iPad Pro do të mund ta prosoisin tashmë një të tillë. Porositë online janë të lejuara vetëm për SHBA-të dhe Kanadanë, ndërsa do ...

Read More »

Sony i jep lamtumirën Betamax-it

Në mars të 2016 Sony do t’i thotë “Lamtumirë!” përfundimisht videokasetave Betamax, formatit historik për video të lançuar 40 vite më parë, dhe që ka qënë protagnosit i revolucionit në konsum por edhe i “luftës” së parë të madhe mes ...

Read More »

Smartphone ju ndihmon të kuroni kancerin teksa flini

Fondacioni Vodafone bashkë me The Garvan Institute of Medical Research ka krijuar “DreamLab”, një lojë për telefonët Android, që përpiqet të gjejë një kurë për kancerin duke krijuar një “superkompjuter”. Superkompjuerat janë të nevojshëm për të përpunuar një numër shumë ...

Read More »

Facebook deklaron rritje të të ardhurave

Facebook ka raportuar rritje në të ardhura për tremujorin e tretë të këtij viti. Rrjeti më i madh social ka deklaruar rritje prej 11% në të hyra për periudhën Korrik-Shtator, duke arkëtuar rreth 890 milionë dollarë. Po ashtu, kompania raportoi ...

Read More »

NASA njofton një zbulim të madh për Marsin

Përmes një “cicërime” në Twitter, NASA njoftoi të gjithë ndjekësit e saj për bërjen publike të një zbulimi të rëndësishëm sa i përket planetit Mars. Me shumë gjasa bëhet fjalë për informacione që lidhen me atmosferën e “Planetit të Kuq”, ...

Read More »