Home / Teknologji (page 63)

Teknologji

Më falni….flisni emoji?

Emoji është gjuha që po merr një zhvillim të shpejtë në të gjithë botën. Kështu thotë profesori Vyv Evans në Universitetin e Bangor, i cili po studion “shpejtësinë e evoluimit” në përdorimin e ikonave të vogla, në vend të fjalëve. ...

Read More »

Smartphone konsumon 13 ton ujë?

A e dinit që për të prodhuar një telefon të gjeneratës së fundit duhen plot 13 ton ujë, ndërsa për një palë çizme duhen të paktën 14.5 ton? Po, është e vërtetë, sipas një studimi të Friends of Earth. Rrjeti ...

Read More »

Google sfidon Amazon dhe eBay

Google sfidon dy gjigantët e shitjeve online, Amazon dhe eBay, me një buton, “Bli” që do të shfaqet bashkë me rezultatet e kërkimit. Ai ka si qëllim të transformojë motorin e kërkimit më të përdorur në botë në një dyqan ...

Read More »

“Superkarikuesi” që përgjysmon kohën

Për të gjithë personat, të cilët kanë probleme me baterinë e celularit, ja ku vjen superkarikuesi. Inxhinierët gjermanë kanë shpikur një pajisje që mundëson të karikoni celularin tuaj në kohë rekord, nga kompjuteri ose laptopi juaj. Ky karikues është i ...

Read More »

HomeKit, në qershor del në treg

Shtëpia “Smart” e Apple po vjen. Në qershor do të jenë në dyqane pajisjet e para me HomeKit, platformë e kompanisë për të kontrolluar përmes iPhone apo iPad një seri pajisjesh në shtëpi, që nga llambat, termostatët dhe portat automatike. ...

Read More »

Japoni, telefoni “zhbllokohet” me sy

Telefoni tani mund të zhbllokohet edhe me sy… të paktën në Japoni mund t’i thonë lamtumirë fjalëkalimit. Operatori NTT DoCoMo ka publikuar dispozitivin Arrows NX F- 04G, të bazuar në një sistem operativ Android të Google. Ai integron teknologjinë e ...

Read More »