Home / Kronika (page 769)

Kronika

Vlorë: Digjet automjeti i gazetarit, Genti Bellaj

Persona të paidentifikuar dogjën natën, duke u gdhirë e martë, automjetin e gazetarit të Televizionit “Ora News” për Vlorën, Genti Bellaj. Ngjarja ndodhi rreth orës 02.30 të të martës, në lagjen “Lirim”, ndërkohë që automjeti tip “Lancia”, ishte parkuar pranë ...

Read More »

Festohet ne Shqiperi Fiter Bajrami

Pas një muaji agjërim, besimtarët myslimanë festojnë sot festën e Fiter Bajramit. Ceremonia e faljes së Bajramit nga besimtarët myslimanë u bë si çdo vit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Bajrami u fal në orën 6:23, duke mbyllur kështu edhe ...

Read More »

Çfarë është Fiter Bajrami?

Fitër Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fitër Bajram vjen nga ajo se myslimanët para ditës së bajramit shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfrit, kështu për ta festuar së bashku këtë festë. All-llahu ...

Read More »

Myslimanët shqiptarë festojnë Fitër Bajramin

 Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, lexim Kur’ani e bamirësi, myslimanët e Shqipërisë dhe të mbarë botës, festojnë sot Fitër Bajramin. Besimtarët myslimanë mbushën bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, që në orët e para të mëngjesit, për të marrë pjesë në ...

Read More »