Home / Kronika (page 778)

Kronika

“Raporti, hakmarrje për Lumën”

Deklarimet e raporterit të Këshillit të Evropës, Dik Marti se në komunën Bicaj të Kukësit ka varreza masive të ushtarëve dhe civilëve serbë, ka ngjallur reagime të ashpra tek banorët, drejtuesit lokalë si dhe historianë të trevës së Lumës. Kryetari ...

Read More »

Shkodër, ujrat tendencë në ulje

Shkarkimet nga Vau i Dejës janë ulur sot duke bërë që tokat në zonën e Bërdicës të lirohen nga uji. Kjo zonë përmbytet vetëm për shkak të shkarkimeve të mëdha nga Vau i Dejës në lumin Drin.  Ndërprerja e reshjeve ...

Read More »

Kosove, rikthehet Gripi i Derrit

Qendra Kombëtare e Gripit në kuadër të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP) të Kosovës, ka konfirmuar sot rastin e parë pozitiv të Gripit A H1N1 të këtij sezoni në Kosovë. Bëhet fjalë për një 37-vjeçar nga Prishtina, i cili si ...

Read More »

Albana Vokshi thirret nga Gjykata e Prizrenit

Deputetja shqiptare, Albana Vokshi është thirrur të dëshmojë në gjykatën e Prizrenit, në Kosovë, lidhur me incidentin e nëntorit me policinë kufitare kosovare. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i gjykatës së Prizrenit, Alia Fazli, i cili ka deklaruar ...

Read More »

Skandali RULI me kromin

Konfirmohet edhe me tej skandali i konçensionit të kromit. Ish ministri i Energjitikës, Dritan Prifti, ka konfirmuar faktin se paraardhësi i tij Genc Ruli, ka ndryshuar në mënyrë të paligjshme kontratën e konçesionit për minierën e Bulqizës. Zoti Prifti zbulon ...

Read More »

Shkoder, zgjerohet harta e permbytjes

Paraditen e sotme është vërejtur një rritje e sipërfaqes së përmbytur në zonën e Nënshkodrës, me rreth 1 mijë hektarë. Rritja e nivelit të ujit dhe tokës së përmbytur ka ndodhur për shkak të shtimit të shkarkimeve në hidrocentralin e ...

Read More »

Shtepia e verdhe, akuzon!

Familja Katuçi në Gurrë të Matit vazhdon të ngrejë supet, teksa dëgjon të ripërsëriten akuzat ndaj shtëpisë së tyre, se është përdorur si qendër për grumbullimin e robërve serbë dhe heqjen e organeve të tyre. Në një rrëfim për TV ...

Read More »

Kromi, Ruli “manipulon” Kuvendin

“Ministri Prifti i lajmëroi sindikalistët se ka nisur procedurat për heqjen e koncesionit ndaj kompanisë “ACR””, deklaroi kohë më parë Matilda Merxhani, zëdhënëse e ish-ministrit Dritan Prifti. Por nisma e ish-ministrit të Energjitikës, Dritan Prifti, për të anuluar kontratën koncesionare ...

Read More »