Home / Kronika (page 882)

Kronika

Përgjimet e Lazaratit: Hapni zjarr sa t’i shikoni policët

Pjesëtarët e grupit kriminal në Lazarat që sulmuan policinë, e cila zbarkoi në fshatin që cilësohet si “kryeqyteti” i hashashit në Europë, kanë pasur biseda të shpeshta telefonike me njëri-tjetrin dhe kanë koordinuar veprimet për të ndalur forcat speciale. Me ...

Read More »

Vdesin dy shokë shkaku alkooli

Dy shokë të ngushtë në jetë, por edhe në gotë (pije), pas konsumimit të një sasie alkooli janë grindur me njëri-tjetrin dhe më pas janë qëlluar me gurë. Sherri ka rezultuar fatal, pasi njëri ka gjetur vdekjen, kurse tjetri ka ...

Read More »

Kremtohet Krishtlindja në kishën e ringjalljes

Besimtarët ortodoksë kanë kremtuar lindjen e Krishtit në orët e para të mëngjesit të sotëm në Kishën Ortodokse Autoqefale.  Ky moment konsiderohet mjaft i rëndësishëm për besimtarët ortodoksë pasi tashmë lindi një fëmijë Zot për t’i shpëtuar.  Mesha tradicionale e ...

Read More »

Rama, drekë për të varfërit

Bashkia e Tiranës e ka kthyer në traditë tashmë që për cdo festë organizon një drekë për familjet e varfëra, duke u ndryshuar sado pak atmosferën atyre që nuk kanë mundësi të shtrojnë tryezën njëlloj si të tjerët. I shoqëruar ...

Read More »

Krishlindjet, Janullatos uron besimtarët

Në fjalën e tij, mbajtur para besimtarëve në meshën e lindjes së Krishtit, arkipeshkvi i Tiranës, Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë, Imzot Rrok Mirdita uroi besimtarët për më shumë dashuri, lumturi e paqe. Nga katedrala e Shën Palit në Tiranë, ...

Read More »

Masakra serbe në Qyshk

Isa Gashi nga fshati Qyshk i komunës së Pejës nuk do ta harrojë kurrë 14 majin e vitit 1999-s. Ai është njëri nga 3 dëshmitarët që i shpëtuan masakrës që u krye nga forcat paramilitare serbe, ku 43 burrat e ...

Read More »

Vlorë, breshëri "pushton" qytetin

 Një breshër i jashtëzakonshëm “ka pushtuar” qytetin e Vlorës, mbrëmjen e sotme.  Kokrrat e breshërit në përmasa të mëdha kanë nisur në orën 19.55 dhe kanë vazhduar deri në orën 20.15, duke krijuar një situatë të vështirë për qarkullimin në ...

Read More »