Home / Te ndryshme (page 110)

Te ndryshme

Zbulohet virusi që shkakton budallallëkun

Quhet virusi i algave dhe është shkaktari i budallallëkut tek njeriu. Zbulimi vjen nga një grup shkencëtarësh amerikanë. Virusi i algave nuk ishte observuar kurrë më parë tek truri i njerëzve të shëndetshëm dhe u zbulua që prekte funksione konjitive ...

Read More »

Hëna shkaktoi mbytjen e Titanikut

Të gjithë ata që e njohin historinë e mbytjes së superanijes  Titanik, të 100 viteve më parë, e dinë se ajo erdhi për shkak të përplasjes me një ajsberg. Një lidhje që ekziston mes Hënës dhe lëvizjes së ajsbergëve shpjegon ...

Read More »

Nevrikoseni shpejt? Ja avantazhet që keni!

Nëse keni menduar gjithmonë se të qenët një person nevrik dhe konfliktual është një problem, pasi të keni lexuar këtë artikull do të ndryshoni mendim…  “Duhet të përmirësoj karakterin tim”, “jam shumë impulsive”, “grindem shpesh me njerëzit”…të qenët një person ...

Read More »