Home / Te ndryshme (page 23)

Te ndryshme

A do të prekemi nga cunami?

Dëmet që mund të shkaktojë një cunami mund të jenë edhe më të mëdha për shkak të ndryshimeve klimaterike. Kështu thonë studiuesit që po krijojnë një sistem paralajmërimi për Europën dhe po shohin mundësinë e reduktimit të impaktit në njerëz ...

Read More »

Barack Obama kërkon punë

Nga 20 janari i ardhshëm Barack Obama nuk do të jetë më kreu i Shteteve të Bashkuara dhe sigurisht që do të kërkojë një punë të re. Në emisionin e njohur amerikan “Late Show”, ai ka zhvilluar një intervistë pune ...

Read More »

10 mësime jete nga Konfuci

Konfuci ishte filozofi më i madh lindor i të gjitha kohërave. Bindjet e tij formësuan moralin personal dhe qeverisës. Konfuci u mësoi njerëzve rregullat e marrëdhënieve shoqërore, të drejtësisë dhe sinqeritetit. Sot do t’ju prezantojmë 10 mësime të fuqishme jete ...

Read More »

Qyteti port që ka humbur ujin

Në veri të republikës autonome Karakalpakstan, në Uzbekistan, përballesh me një pamje vërtetë të çuditshme. Këtu, rrethuar nga rëra, anijet e peshkimit qëndrojnë të bllokuar në shkretëtirën përvëluese, më shumë se 100 km nga deti. Moynaq ishte dikur një komunitet ...

Read More »

“Profecia” e Dario Fo

Dario Fo ndërroi jetë në ditën kur bota njihej me fituesin e Nobelit të letërsisë. Zgjedhja e sivjetshme befasoi shumëkënd, por vetë nobelisti i madh italian, në një farë mënyre, e kishte profetizuar me kohë. Do të isha shumë i ...

Read More »

Ku janë alienët?

Thuajse të gjithë shkencëtarët janë të një mendimi; diku atje në universin e pafund ekzistojnë jashtëtokësorët, por asnjëri nuk është në gjendje që t’i japë një përgjigje të saktë atij që njihet si paradoksi Fermi. Ky paradoks ka marrë emrin ...

Read More »