Home / Te ndryshme (page 26)

Te ndryshme

A flenë zogjtë gjatë fluturimit?

Disa zogj, si dallëndyshet, mund të fluturojnë pa u çlodhur për disa muaj dhe për mijëra kilometra. Dyshohej se ata flinin gjatë fluturimit, njësojë si delfinët kur notojnë, por kjo sjellje ende nuk ishte konstatuar. Tani një studim i publikuar ...

Read More »

Shkollë antiimperialiste në Bolivi

Presidenti i Bolivisë Evo Morales hapi një akademi të re ushtarake, e cila sipas tij do të ofrojë kurse për të kundërshtuar influencën e SHBA-së në botën në zhvillim. Morales tha se qëllimi i akademisë është studimi i imperializmit dhe ...

Read More »

Buzëqeshja e një vullkani

Hauai nuk tërheq turistë vetëm për plazhet, rërën e pastër dhe kulturën e banorëve vendas, por tërheq edhe për shkak të vullkaneve. Grupi i ishujve është i njohur për numrin e lartë vullkaneve që shpërthejnë herë pas herë në sipërfaqen ...

Read More »

Liqeni i nguros kafshët si statuja

Fotografi Nick Brandt solli fotot e frikshme nga liqeni afrikan që i nguros gjallesat. Liqeni Natron, në Tanzani të Afrikës është i cekët, por aq i kripur dhe i nxehtë, sa temperatura e ujit arrin deri në 60 gradë celsius. ...

Read More »

Pushteti të plak

Kur hedhin hapin e parë drejt Shtëpisë së Bardhë janë më të qeshur, më të rinj dhe me më pak rrudha në fytyrë, por kur dalin prej saj, dalin me më shumë thinja dhe më të zbehtë. Kjo është kostoja ...

Read More »

Reja “Winnie the Pooh”

Për më të mëdhenjtë mund të duket thjeshtë një masë reshë, ndërsa për fëmijët është një “Winnie the Pooh” gjigant në qiell. Natyra i dhuroi një surprizë të kendshme një grupi fëmijësh të mbledhur në Dorset të Anglisë për një ...

Read More »

Shpella nënujore më e thella në botë

Një shpellë gjigande që ndodhet në Detin e Kinës Jugore besohet të jetë në e thella në botë, të paktën këtë përfundim kanë arritur studiuesit nga Kina. Shpella nënujore e quajtur “Gropa e dragoit”, sipas studiuesve kë një thellësi pak ...

Read More »