Home / Bota (page 30)

Bota

BE, rruga pas Brexit

Samiti i 60-vjetorit të Traktatit të Romës është më shumë sesa thjesht kremtim paqeje dhe uniteti. Ai përbën një moment kyç për bllokun dhe mënyrën si do ta përvijojë Bashkimi Europian rrugëtimin e tij pas Brexit-it. Në krye të axhendës ...

Read More »

Hahn: BE nuk ka të ardhme pa Ballkanin

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Johannes Hahn ka deklaruar se, integrimi i Ballkanit është i rëndësishëm për vetë Unionin. “Europa nuk ka të ardhme pa Ballkanin Perëndimor dhe pa përforcimin e bashkëpunimit me fqinjët e Europës dhe partnerët globalë”, ka ...

Read More »

Lirohet nga burgu Hosni Mubarak

Ish-Presidenti egjiptian Hosni Mubarak ka dalë nga burgu, 6 vite pas protestave masive që e rrëzuan nga pushteti që ai kishte prej vitit 1981.  Mubarak la spitalin ushtarak ku ishte i shtruar, në jug të Kajros, dhe ka shkuar në ...

Read More »

Bota kthen sytë nga Londra

Bota i ktheu sytë e tronditur nga Londra pas goditjes që kryeqyteti britanik mori në zemër të tij. Sulmi ndodhi në një qytet të përballur me terrorin edhe në të shkuarën, e për rrjedhojë të pergatitur ndaj tij me masa ...

Read More »