Home / Bota (page 560)

Bota

Rusët marrin arratinë nga rubla

Që prej rënies drastike të vlerës së rublës në Rusi njerëzit blejnë me panik. Blihen shumë më tepër makina, pajisje eletronike dhe elektroshtëpiake. Ata përpiqen të shpëtojnë kursimet e tyre. Qëkur nisi e tatëpjeta e rublës, shumë rusë janë turrur ...

Read More »

Politika perëndimore e sanksioneve

Ndërsa Vladimir Putini i zbukuron problemet e vendit të tij, popullata ndjen peshën e dyfishtë të sanksioneve dhe rënies së çmimit të naftës. Por e ka bërë Perëndimi hesapin pa hanxhinë? Ekonomia ruse është përtokë. Rubla është në rënie të ...

Read More »

Uashingtoni ndërpret çdo shkëmbim tregtar me Krimenë

 SHBA-ja ka ndërprerë të gjitha shkëmbimet tregtare me Krimenë për të protestuar kundër aneksimit të këtij gadishulli ukrainas nga Moska, njoftoi sot presidenti amerikan, Barack Obama. ”Dekreti presidencial ndalon çdo shkëmbim të mallrave, teknologjive dhe shërbimeve në drejtim apo në origjinë të ...

Read More »

Albrecht: BE duhet ta njohë Palestinën

Eurodeputeti i ekologjistëve Jan Philipp Albrecht kërkon njohjen e shtetit të Palestinës. Dëshira e palestinezëve ekziston kaherë dhe është e drejtë, tha Albrecht në një intervistë për Radion Kommbëtare Gjermane DLF. Parlamentit Evropian votoi një rezolutë për njohjen e Palestinës, ...

Read More »