Home / Bota (page 562)

Bota

Biznesi gjerman kundër sanksioneve ndaj Rusisë

Diskutimet në BE për zgjerimin e mundshëm të sanksioneve ndaj Rusisë alarmojnë ekonominë gjermane. Ekonomistët i tremben një rënie drastike të eksporteve gjermane.Të tregojnë vendosmërinë kundër Kremlinit dhe njëkohësisht të mbrojnë ekonominë nga humbjet e mundshme, kjo është sfida e ...

Read More »

Avioni ”Air Algerie” rrëzohet në Niger

Një avion i ”Air Algerie”, i nisur nga Burkina Faso është rrëzuar në Niger, njoftojnë media të ndryshme ndërkombëtare. Ndërkohë, gjashtë anëtarët e ekuipazhit të avionit ”Air Algeria”, i zhdukur sot mes Ugadugut dhe Algjerisë, janë të gjithë spanjollë, njoftoi ...

Read More »

Padoan: Evropa duhet ta ndërkombëtarizojë juanin

 Italia do të marrë pjesë aktivisht në procesin e ndërkombëtarizimit të monedhës kineze, juan, deklaroi në Pekin ministri italian i Ekonomisë, Pier Carlo Padoan, gjatë takimit me një grup gazetarësh italianë. ”Nëpërmjet integrimit të mëtejshëm në sistemin evropian financiar, me ...

Read More »

Irak, forcohet ekstremizmi islamik

I dërguari i OKB-së në Irak paralajmëroi se grupi ekstremist islamik ISIL kontrollon rreth një të tretën e vendit dhe se aftësitë e tij ushtarake janë rritur ndjeshëm. Nickolay Mladenov i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se grupi kryengritës ...

Read More »