Home / Bota (page 572)

Bota

SHBA dërgon 350 ushtarë të tjerë në Irak

Presidenti i SHBA Obama përforcon paninë e trupave në Irak. Përveç kësaj duhet të farkëtohet një aleancë rajonale kundër ushtrisë mizore të IS. Presidenti i SHBA Barack Obama ka urdhëruar dërgimin e 350 ushtarëve të tjerë amerikanë në Irak. Njësitë ...

Read More »

Rusia “përjashtohet” nga G-20

Australia do të loboj që presidenti rus, Vladimir Putin, të mos marr pjesë në Samitin e G-20, i cili do mbahet në Brisbane. Ministri i Jashtëm i Australisë, Julie Bishop dhe ministri i Mbrojtjes, David Johnston, në Samitin e NATO-s ...

Read More »

OKB do të hetojë krimet e “IS”

Ekzekutime masive, përdhunime, skllavëri, krimet e milicëve terroristë të “Shtetit Islamik” nuk duhet të mbeten pa u ndëshkuar, kërkon OKB. Këshilli i të Drejtave të Njeriut i OKB-së bëhet aktiv. Kombet e Bashkuara kanë vendosur të hetojnë mizoritë e milicëve ...

Read More »

OKB do të hetojë krimet e “IS”

Ekzekutime masive, përdhunime, skllavëri, krimet e milicëve terroristë të “Shtetit Islamik” nuk duhet të mbeten pa u ndëshkuar, kërkon OKB. Këshilli i të Drejtave të Njeriut i OKB-së bëhet aktiv. Kombet e Bashkuara kanë vendosur të hetojnë mizoritë e milicëve ...

Read More »

Luftë në Ukrainë, negociata në Minsk

Trupat ruse duket se janë futur në Ukrainë. Moska e përgënjështron. Ndërkohë që në prag të takimit të Grupit të Kontaktit seperatistët rusë kërkojnë një status special në Lindje të Ukrainës. Sipas të dhënave të ushtrisë ukrainase, trupat ruse janë ...

Read More »

Medikamenti ZMapp lufton virusin ebola

Edhe pesë ditë pas infektimit të majmunëve rezus me ebola, medikamenti ZMapp veproi. Ky është rezultati i një studimi kanadez. Majmunët kishin shfaqur shenja të forta të sëmundjes shkruajnë studiuesit në revistën britanike “Nature”. Ethet janë vetëm një simptomë e ...

Read More »