Home / Bota (page 580)

Bota

Debate mbi politikat e kursimit në Europë

Një recension i ri kërcënon ekonominë europiane. Gjermania mendon se konsolidimi i buxheteve nacionale është një kundërmasë, por ekonomistët nuk mendojnë kështu. Rritja ekonomike në Europë është ende e dobët. Frika për një recension të ri po rikthehet. Shumë vetë ...

Read More »

SHBA mirëpret vendimin e Ankarasë

Shtetet e Bashkuara e mirëpriti kthesen e papritur të linjës se Ankarasë lidhur me lejimin e luftëtarëve kurdë që duan të kalojnë kufirin e të mbështesin mbrojtësit e Kobanës në Sirinë fqinje kundër militantëve të dhunshëm të ISIS-it. I pershendesim ...

Read More »

AI: Krime lufte në Ukrainë

Organizata e të drejtave të njeriut Amnesty International ka raportuar se gjatë konfliktit të Ukrainës janë kryer krime lufte nga forcat qeveritare ukrainase dhe nga separatistët pro-rusë. Në një raport të prezantuar në Berlin dhe Londër të hënën, organizata e ...

Read More »

Naftë, pushtet dhe teori konspirative

Në muajt e fundit ka rënë dukshëm çmimi i naftës. Kjo dëmton së pari Rusinë, Iranin dhe Venezuelën. Mbi shkaqet e rënies së çmimit spekulohet, teoritë konspirative lulëzojnë. Nëse ka një lëndë të parë strategjike në botë – kjo është ...

Read More »