Home / Bota (page 581)

Bota

Sot takohet koalicioni kundër IS-it

Ministrat e jashtëm të vendeve që e përbëjnë koalicionin kundër militantëve të Shtetit Islamik, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, pritet të mblidhen sot në Londër. Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry dhe Sekretari i jashtëm britanik, Philip Hammond, janë ...

Read More »

Përparime në bisedimet për Ukrainën

Rusia dhe Ukraina bien dakord për tërheqjen e armëve të rënda nga vija e demarkacionit në Ukrainën lindore. Një ditë pas bisedimeve (21.01) të reja për konfliktin e Ukrainës në lindje, në Donjeck ka pasur të paktën nëntë të vdekur, ...

Read More »

Fillojnë bisedimet historike Kubë-SHBA

Kuba dhe SHBA filluan sot bisedime historike për përgatitjen e afrimit mes dy vendeve dhe kthimin e faqes së antagonizmit më shumë se 50-vjeçar. Njoftimi i normalizimit të marrëdhënieve nga presidenti amerikan, Barack Obama dhe ai kuban, Raul Castro, më ...

Read More »

Ofensiva online e Obamës

Barack Obama mbajti të martën fjalimin mbi gjendjen e kombit. Si çdo vit ai foli për konceptet bazë të politikës së tij. Kësaj rradhë marketimi i fjalimit ishte më i rëndësishëm se sa vetë përmbajtja. Është traditë politike në Shtetet ...

Read More »