Home / Bota (page 589)

Bota

Hagel në vizitë të paparalajmëruar

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel mbërriti sot në mëngjes në Kabul, në një vizitë të paparalajmëruar, tha një zyrtar afgan. “Ai do të takohet me zyrtarët kryesorë të vendit”, shtoi zyrtari, i cili kërkoi të mos identifikohej. Hagel, i ...

Read More »

Acari godet Kanadanë dhe verilindjen e SHBA-ve

Të paktën 16 persona humbën jetën nga stuhia dimërore që solli temperatura shumë të ulta, reshje dëbore dhe ngrica në Kanada dhe pjesën verilindore të Shteteve të Bashkuara. Meteorologet amerikane thane se temperaturat në pjesën verilindore mund te ndjehen deri ...

Read More »

Koalicion i madh kundër terrorit

59 shtete nga Amerika, Evropa, Lindja e Mesme dhe Azia duan t’i kundërvihen terrorit të “shtetit islamik”. Sulmet ajrore tregojnë rezultate. Nga Brukseli Bernd Riegert. Ministri i Jashtëm i SHBA John Kerry kishte bërë ftesën dhe 58 shtete nga Evropa, ...

Read More »

Shpërthim bërthamor në Ukrainë

Në Juglindje të Ukrainës para disa çastesh ka ndodhur një shpërthim bërthamor. Lajmin e ka bërë të ditur edhe vet kryeministri ukrainas, Arseniy Yatsenyuk, shkruan e përditshmja gjermane Bild. Kryeministri ukrainas ka urdhëruar menjëherë ministrin e energjisë që të thërras ...

Read More »