Home / Bota (page 592)

Bota

Armëpushim me potencial konflikti

Kievi dhe Moska kërkojnë një angazhim sa më të madh të vëzhguesve të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.Armëpushimi në Ukrainën lindore po “respektohet në përgjithësi”, tani është çështja që të merren masa shtesë për të siguruar që ky ...

Read More »

Obama bën publik planin kundër ISIS-it

Presidenti amerikan, Barack Obama njoftoi sot se do të paraqiste të mërkurën e ardhshme planin e tij të veprimit kundër Shtetit Islamik (ISIS) duke theksuar se plani nuk parashikonte dërgimin e trupave amerikane në terren dhe se ai nuk do ...

Read More »

Moska: Manovra e NATO-s provokim

Shumë vende të NATO-s po përgatisin një manovër në pjesën perëndimore të Ukrainës. Rusia ka kërcënuar me kundërpërgjigje, sepse mendon se një pjesë e ushtarëve të NATO-s do të mbeten në Ukrainë. Ukraina gjendet në fakt në një “luftë qytetare”, ...

Read More »

A kërcënohet Perëndimi prej sulmeve të IS?

Qindra luftëtarë të grupit terrorist “Shteti Islamik” vijnë nga Amerika veriore dhe Europa. Në Perëndim po shtohet frika prej sulmeve të mundshme. Por sa të rrezikshëm janë në të vërtetë xhihadistët? Qëllimi është i qartë, deklaroi presidenti i SHBA-së Barack ...

Read More »