Home / Bota (page 602)

Bota

Biznesi gjerman kundër sanksioneve ndaj Rusisë

Diskutimet në BE për zgjerimin e mundshëm të sanksioneve ndaj Rusisë alarmojnë ekonominë gjermane. Ekonomistët i tremben një rënie drastike të eksporteve gjermane.Të tregojnë vendosmërinë kundër Kremlinit dhe njëkohësisht të mbrojnë ekonominë nga humbjet e mundshme, kjo është sfida e ...

Read More »

Avioni ”Air Algerie” rrëzohet në Niger

Një avion i ”Air Algerie”, i nisur nga Burkina Faso është rrëzuar në Niger, njoftojnë media të ndryshme ndërkombëtare. Ndërkohë, gjashtë anëtarët e ekuipazhit të avionit ”Air Algeria”, i zhdukur sot mes Ugadugut dhe Algjerisë, janë të gjithë spanjollë, njoftoi ...

Read More »

Padoan: Evropa duhet ta ndërkombëtarizojë juanin

 Italia do të marrë pjesë aktivisht në procesin e ndërkombëtarizimit të monedhës kineze, juan, deklaroi në Pekin ministri italian i Ekonomisë, Pier Carlo Padoan, gjatë takimit me një grup gazetarësh italianë. ”Nëpërmjet integrimit të mëtejshëm në sistemin evropian financiar, me ...

Read More »

Irak, forcohet ekstremizmi islamik

I dërguari i OKB-së në Irak paralajmëroi se grupi ekstremist islamik ISIL kontrollon rreth një të tretën e vendit dhe se aftësitë e tij ushtarake janë rritur ndjeshëm. Nickolay Mladenov i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se grupi kryengritës ...

Read More »

SHBA: MH17 është qëlluar gabimisht

Avioni i Malaysia Airlines është qëlluar aksidentalisht nga rebelët në Ukrainë, pohojnë shërbimet sekrete amerikane. Hollanda përkujton viktimat me një ditë zie kombëtare. Siç njoftoi gazeta “Wall Street Journal”, punonjës të shërbimeve të fshehta amerikane i kanë paraqitur gazetarëve të ...

Read More »