Home / Bota (page 630)

Bota

Qeveria urdhëron manifestuesit të shpërndahen

Tensioni është rritur sot në Hong Kong pas paralajmërimit të bërë nga autoritetet për manifestuesit, që i urdhëruan të shpërndahen dhe transportit nga policia të kutive me plumba plastikë duke rritur frikën për një epilog të dhunshëm. Liderëve studentorë të të ashtuquajturit ...

Read More »

Kryengritësit sulmojnë aeroportin e Donetskut

Separatistët prorusë filluan sot një sulm të ri masiv kundër aeroportit strategjik të Donetskut që është nën kontrollin e ushtrisë ukrainse, duke e dëmtuar edhe më shumë armëpushimin strategjik ndërkohë që Rusia dhe Ukraina do t’i dorëzojnë Brukselit marrëveshjet e ...

Read More »

Kina paralajmëron kundër rreziqeve për kaos

Pekini paralajmëroi kundër rreziqeve për kaos nëse kryengritja prodemokratike në Hong Kong vazhdon. Kina rikonfirmoi mbështejen për shefin e ekzekutivit lokal,  Leung Chun-ying për të cilin manifestuesit kërkojnë largimin. ”Nëse lëvizja e paligjshme e manifestuesve prodemokratikë vazhdon, shoqëria e Hong Kongut ...

Read More »

Rasti i parë me ebola në SHBA

Një person në Teksas të Shteteve të Bashkuara është diagnostikuar me virusin e Ebolës. Kjo është hera e parë që sëmundja vdekjeprurëse konfirmohet në SHBA. Pacienti ka udhëtuar në Afrikën Perëndimore, ku mendohet të ketë marrë virusin. Presidenti i Shteteve ...

Read More »