Home / Bota (page 639)

Bota

Koalicion i madh kundër terrorit

59 shtete nga Amerika, Evropa, Lindja e Mesme dhe Azia duan t’i kundërvihen terrorit të “shtetit islamik”. Sulmet ajrore tregojnë rezultate. Nga Brukseli Bernd Riegert. Ministri i Jashtëm i SHBA John Kerry kishte bërë ftesën dhe 58 shtete nga Evropa, ...

Read More »

Shpërthim bërthamor në Ukrainë

Në Juglindje të Ukrainës para disa çastesh ka ndodhur një shpërthim bërthamor. Lajmin e ka bërë të ditur edhe vet kryeministri ukrainas, Arseniy Yatsenyuk, shkruan e përditshmja gjermane Bild. Kryeministri ukrainas ka urdhëruar menjëherë ministrin e energjisë që të thërras ...

Read More »

Rusia ndërpret projektin e gazsjellësit me BE

Rusia ka ndërperë projektin për ndërtimin e gazsjellësit South Stream. Presidenti Putin bëri përgjegjës Bullgarinë dhe BE-në. Rusia do t’i japë tani më shumë gaz Turqisë. Rusia heq dorë nga planet e saj miliardëshe për ndërtimin e gazsjellësit South Stream ...

Read More »

Kanberra i hap dyert energjisë bërthamore

Australia, një nga vendet më ndotëse të planetit, i hapi dyert energjisë bërthamore për të reduktuar prodhimin e gazit me efekt serrë. Australia është prodhuesi i tretë botëror i uraniumit mbrapa, Kazakistanit dhe Kanadasë, por nuk e përdor energjinë bërthamore, ...

Read More »