Home / Bota (page 640)

Bota

SHBA: Rusia t’i japë fund provokimeve në Ukrainë

 Uashingtoni i ka kërkuar Moskës të ndalë ato që ai i konsideron “provokime” në Ukrainë. SHBA-ja ka denoncuar rritjen e aktiviteteve ruse për të destabilizuar Ukrainën, aktivitete që sipas Uashingtonit janë “tejet të rrezikshme dhe provokuese”. Caitlin Hayden, zëdhënësja për ...

Read More »

Ebola del jashtë kontrollit

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaron se sëmundja e Ebolës tashmë ka dalë jashtë kontrollit dhe vdekjet po bëhen çdo ditë dhe më të shumta. Për fat të keq, ilaçi për këtë sëmundje akoma nuk është gjetur, ndërkohë që vendi me ...

Read More »

Rusia mohon ndërhyrjen ushtarake në Ukrainë

Shërbimi rus i sigurimit, FSB mohoi shkeljen e territorit ukrainas nga ana e autokolonave ushtarake ruse, por konfirmon se njësitë e lëvizshme ushtarake të Rojave Kufitare janë vendosur në afërsi të kufirit me Ukrainën për të mbrojtur popullsinë, njoftoi agjencia ...

Read More »

Autoblindet ruse i afrohen kufirit ukrainas

Autoblinda rusë lëvizën sot në mëgjes në jug të Rusisë pranë kufirit me Ukrainën, pranë vendit ku qëndrojnë kamionët rusë me ndihma humanitare për popullsinë viktimë e luftimeve në lindje të Ukrainës. Disa gazetarë në terren të AFP-së vërejtën një ...

Read More »

BE-ja miraton dërgimin e armëve kurdëve në Irak

 Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian ka mirëpritur vendimin e disa shteteve që t’u dërgojnë armë kurdëve të Irakut, të cilët po luftojnë kundër xhihadistëve të ISIS-it, thuhet në konkluzionet për Irakun gjatë takimit në Bruksel. ”Përgjigjja për ...

Read More »