Home / Bota (page 650)

Bota

Gjenden viktimat e AirAsia

Me përmirësimin e kushteve atmosferike, kërkimi i kutive të zeza të avionit të AirAsia-s të rrëzuar në detin e Javës, ka rinisur. Në 28 dhjetor, fluturimi QZ8501 ishte rruges nga Surabaya e Indonezise per ne Singapor, kur u zhduk nga ...

Read More »

Vit vendimtar për Papën

Ritëm marramendës ndryshimesh! Papa Françesku i ka vënë vetes dhe për vitin 2015 detyra të mëdha. A do t’i arrijë ai ato që dëshiron, pyet Daniel Deckers. Jezuitët nuk këndojnë, thuhet prej shekujsh. Në vend të këngës rrudhat në ballë ...

Read More »

SHBA, sanksione të reja kundër Penianit

Presidenti Barack Obama njoftoi të premten sanksione të reja ndaj Koresë së Veriut, në vazhdën e sulmit kibernetik kundër kompanisë Sony Pictures Entertainment në muajin dhjetor.​ Sanksionet e reja kanë në shënjestër 3 entitete të Koresë së Veriut, duke përfshirë ...

Read More »

Përkujtimi i ngjarjeve historike

Viti përkujtimor 2014 përfundon me përgatitjet për maratonën përkujtimore 2015. Por përkujtimi i kësaj periudhe është edhe ambivalent, mendon Christian F. Trippe. Duke iu referuar fillimit të Luftës së Parë Botërore, ish-kryeministri britanik David Lloyd George deklaronte asokohe se Evropa ...

Read More »

Wall Street: përmbajtje apo imazh?

2014 do të hyjë në librin e historisë së Wall Street si viti i superlativave. Për të gjashtin vit radhazi në tregjet amerikane të aksioneve ka vetëm një drejtim. A do të ndodhë zgjimi i madh në 2015? Papritur Doni ...

Read More »