Home / Bota (page 653)

Bota

Vdes arkitekti i programit bërthamor

 Koreja e Veriut njoftoi sot vdekjen e arkitektit të programit balistik dhe bërthamor të vendit, gjeneralit, Jon Pyong-Ho, emri i të cilit bënte pjesë në listën e personave të prekur nga sanksionet ndërkombëtare. ”Jon, i cili u tërhoq nga jeta ...

Read More »

ISIS, lufta dhe nafta

Dje Al-Omar dhe sot Al-Tanak: grupi terrorist, Shteti Islamik në Irak dhe Siri (ISIS), bën përparime të mëdha në pushtimin e fushave të rëndësishme siriane të naftës. Së bashku me fushën e naftës Axhil në Irak, që terroristët e pushtuan ...

Read More »

Vdes ish-presidenti, Eduard Chevardnadze

Ish-ministri sovjetik i Punëve të Jashtme dhe ish-presidenti gjeorgjian, Eduard Chevardnadze vdiq sot në moshën 86-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë, konfirmoi një prej të afërmve. Ish-drejtuesi gjeorgjian, i cili hyri në byronë politike të Partisë Komuniste të ish-Bashkimit Sovjetik ...

Read More »

”Wolkswagen”-i do të hapë dy uzina në Kinë

Prodhuesi gjerman i makinave ”Volkswagen” do të hapë në Kinë dy uzina të reja, njoftoi sot në kuadër të vizitës kancelarja gjermane, Angela Merkel në Pekin duke zbuluar gjithashtu investime prej dy miliardë eurosh destinuar stimulimit të prodhimit në vend. ”Një marrëveshje ...

Read More »