Home / Bota (page 657)

Bota

Senati amerikan miraton Traktatin e ri STAR

Senati amerikan ratifikoi Traktatin e ri START për kontrollin e armëve me Rusinë. Veprimi i Senatit përbën një fitore të madhe për Presidentin Barak Obama, i cili e ka bërë përmirësimin e marrëdhënieve me Moskën gurthemel të politikës së jashtme. Stivën ...

Read More »

Mbreti Abdullah del nga spitali

Mbreti Abdullah i Arabisë Saudite është larguar nga spitali i New Yorkut, një muaj pasi që u shtri atje për një operacion në shpinë. Në një deklaratë të lëshuar nga agjencia zyrtare saudite e lajmeve SPA, thuhet se mbreti Abdullah është ...

Read More »

Beteje e re spiunazhi Britani – Rusi

Britania ka dëbuar një diplomat rus, i dyshuar se ishte spiun, ndërsa Rusia është kundërpërgjigjur duke dëbuar një britanik. Sekretari i jashtëm i Britanisë, William Heig, tha se Britania ka kërkuar nga ambasada ruse në Londër që të tërheqë një anëtar ...

Read More »

Kina shton ndikimin ne Evrope

Kavaleria kreu një paradë jashtëzakonisht të veçantë në sheshin kryesor të Lisbonës me rastin e vizitës së presidentit kinez, Hu Jintao. Por, gjithë ky salltanet u prish pak, kur befas një kalë vendosi të hidhte poshtë kalorësin, që në këtë ...

Read More »

Wikileaks nxit debat te ashper ne SHBA

Informatat e ndjeshme që u botuan nga faqja Wikikeals kanë nxitur një debat të ashpër në Shtetet e Bashkuara. A duhet media të publikojë informacion të klasifikuar dhe a e dëmton kjo sigurinë kombëtare?  Sekretet shtetërore të zbuluara nga Wikileaks ...

Read More »