Home / Bota (page 678)

Bota

Shteti Islamik, gati për pilotim avionësh

Pilotët irakianë, të cilët i janë bashkuar Shtetit Islamik në Siri, raportohen të jenë duke stërvitur anëtarë të grupit ekstremist për të fluturuar me 3 avionë luftarakë të rrëmbyer. Lajmi bëhet i ditur nga grupi monitorues i luftës civile në ...

Read More »

Koha për të bërë gati çekiçin

A mund të mundet IS-i me sulme ajrore? Presidenti amerikan Barack Obama duhet ta rishqyrtojë edhe një herë strategjinë e tij të deritanishme, mendon Rolf Büllmann. Ky është një demonstrim fuqie: më shumë se 20 kombe do të dërgojnë ushtarakë ...

Read More »

PBOC: Rënie e papritur e rezervave valutore

Rezervat valutore të Kinës, më të mëdhatë në botë, arritën në 3 890 miliardë dollarë në fund të muajit shtator, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot duke regjistruar një rënie të papritur pas 4 000 miliardë dollarësh tre muaj më parë. Shifra, ...

Read More »

Azia dhe Europa takohen në Milano

Të enjten fillon në Milano samiti ASEM – një takimi Azi-Europë, ku merr pjesë veç kancelares Merkel e presidentit francez, edhe presidenti ukrainas Poroshenko si edhe presidenti rus, Putin. Çfarë pritet nga ky samit? “Milano do të jetë një urë ...

Read More »

Të papunë prej separatizmit në Donbas

Në shumë miniera në territoret e kontrolluara prej separatistëve në Ukrainën lindore puna është pezulluar. Infrastruktura është shkatërruar. Tregjet e eksportit janë dëmtuar. Vëzhguesit u tremben revoltave. Luftimet mes separatistëve pro-rusë dhe Ushtrisë së Ukrainës në Donbas kanë sjellë pasoja ...

Read More »

Rusia: Marrëdhëniet e mira me SHBA-në, të pamundura

Kryeministri rus, Dmitry Medvedev, ka thënë për një televizion amerikan, se ‘rregullimi’ i marrëdhënieve mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës është i ‘pamundshëm’, përderisa sanksionet ndaj Rusisë vazhdojnë të zbatohen. “Sigurisht që jo. Është e pamundur”, është shprehur ...

Read More »