Home / Bota (page 679)

Bota

Protestues kundër luftës marshojnë në Moskë

Mijëra demonstrues marshuan në kryeqytetin rus Moskë, në shenjë proteste kundër pjesëmarrjes së raportuar të Rusisë në konfliktin e Ukrainës. Turma njerëzish që thërrisnin “jo luftë” dhe “boll me gënjeshtra” marshuan duke tundur flamuj rusë dhe ukrainas nga Sheshi Pushkin ...

Read More »

Një Srebrenicë tjetër?

Të rinj europianë të radikalizuar që i bashkohen “Shtetit Islamik”, kurdë që luftojnë kundër tyre, Kobani një qytet i kërcënuar. Në Lindjen e Afërt kërcënon një Srebrenicë edhe më e tmerrshme komenton Michael Martens. Në vitet 90-të, kur myslimanët e ...

Read More »

Shpërthim në një uzinë armatimesh pranë Donetskut

 Një uzinë armatimi e kontrolluar nga rebelët prorusë pranë rajonit separatist të Donetskut, në lindje të Ukrainës, shpërtheu sot në mëngjes, disa orë pas nënshkrimit të memorandumit mes rebelëve dhe qeverisë ukrainase, njoftuan gazetarët. ”Uzina, që ndodhej në veriperëndim të ...

Read More »