Home / Bota (page 689)

Bota

Karvani humanitar vazhdon rrugën drejt Ukrainës

Një karvan huanitar rus që synon t’i dërgojë ndihmë popullsive viktimë të luftimeve në lindje të Ukrainës, vazhdoi sot rrugën e tij në jug të Rusisë, drejt kufirit ruso-ukrainas, pavarësisht paralajmëritmit dhe shqetësimeve të Ukrainës dhe Perëndimorëve, njoftoi ministri rus ...

Read More »

Ebola, edhe Nigeria shpall emergjencën

OBSH e cilësoi epideminë në Afrikën Perëndimore një problem global Virusi vdekjeprurës Ebola po zgjeron dita-ditës hartën e vendeve të prekura në Afrikën Perëndimore. Djeka qenë radha e Nigerisë që të deklarojë gjendjen e saj të emergjencës. Presidenti Goodluck Jonathan miratoi ...

Read More »

Në arrati prej “shtetit islamik”

Situata për 200.000 jezidët që janë në arrati prej terroristëve islamistë të IS-i po bëhet gjithnjë e më kërcënuese. Edhe kundër luftëtarëve kurdë Peshmerga, pakica fetare ngre akuza të rënda. Studenti nga Dortmundi Hussein Koban ka ditë që nuk mund ...

Read More »

Sulme ajrore amerikane kundër ISIS-it

Avionë amerikanë F/A 18 filluan sot pasdite sulme ajrore kundër zonave nën kontrollin e të ashtuquajturit Shteti Islamik në Irak, njoftoi zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby i cili shtoi se dy bombarduesit F/A 18 kanë lëshuar bomba me peshë mbi ...

Read More »