Home / Bota (page 690)

Bota

SHBA, BE, sanksione të reja ndaj Rusisë

E premte, 12 shtator, 2014 Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë vendosur një paketë sanksionesh të reja ekonomike kundër Rusisë si rezultat i veprimeve të saj në Ukrainë. Sanksionet e reja të Bashkimit Evropian hynë në fuqi sot dhe ...

Read More »

Frika nga “ariu rus”

Vendet e Evropës Lindore janë të shqetësuara nga politika e pavendosur e Perëndimit ndaj Rusisë. Kjo politikë kritikohet si e pavendosur dhe mjaft e butë. Në Poloni, në Rumani dhe në Bullgari ringjallet frika e vjetër. Sa më shumë trupa ...

Read More »

Në dilemë – Turqia dhe IS

Për shkak të përdorimit të territorit turk nga IS në Siri qeveria turke bie nën presion brenda dhe jashtë vendit. SHBA këmbëngulin për pjesëmarrjen e Turqisë në një aleancë kundër IS. Ankaraja shmang premtimet e qarta. Kur luftëtarët e IS ...

Read More »