Home / Bota (page 707)

Bota

Frikë për shpërbërjen e Irakut

Ministri i Jashtëm Frank-Walter Steinmeier është i shqetësuar prej rrezikut të një shpërbërjeje të Irakut. Në debatin për buxhetit në Bundestag, ministri i Jashtëm gjerman bëri përsëri thirrje për formimin e një qeverie të re në Bagdad, ku të përfshihen ...

Read More »

Sissi: Afrika e kërcënuar nga terrorizmi transkufitar

Presidenti egjiptian, Abdel Fattah al-Sissi theksoi sot se Afrika është e kërcënuar nga terrorizmi transkufitar i grupeve xhihadiste dhe duhet t’i bëjë ballë me forcë këtij shkatërrimi, në samitin e Bashkimit Afrikan (BA) në Malabo. “Ne dënojmë çdo formë terrorizmi”, ...

Read More »

Medvedev distancohet nga Putini

Presidenti rus, Dmitri Medvedev, është distancuar nga pozicioni i kryeministrit Vladimir Putin në rastin Chodorkovski. As presidenti dhe askush tjetër nuk ka të drejtë të shprehë mendimin në këtë apo në ndonjë rast tjetër, para bërjes publike të vendimit të ...

Read More »

Papa: Uroj fundin e luftrave nëpër botë

Papa Benedikti XVI, në mesazhin tradicional për Krishtlindjet, ka shprehur shpresën e tij që të marrin fund luftrat në të gjithë botën. Duke folur para një turme të madhe nga ballkoni i bazilikës së Shën Pjetrit, Papa bëri thirrje për ...

Read More »

Besimtarët vërshojnë Betlehemin

Mijëra turistë, pelegrinë dhe klerikë janë mbledhur në Betlehem, ndërsa qyteti i lindjes së Jezusit po përgatitet për të festuar Krishtlindjet.  Pelegrinët ndezën qirinj brenda Kishës “Lindja e Krishtit”, të cilën të krishterët e identifikojnë si vendi kur para dy ...

Read More »

Panahi, gjashtë vjet burg

Një gjykate iraniane ka dënuar me gjashte vjet burg regjisorin e njohur Jafar Panahi dhe ia ka ndaluar atij të realizojë filma ose të udhëtojë jashtë vendit për njëzet vitet e ardhshme. Panahi, i cili është fitues i shumë çmimeve  ...

Read More »