Home / Bota (page 716)

Bota

Papa: Uroj fundin e luftrave nëpër botë

Papa Benedikti XVI, në mesazhin tradicional për Krishtlindjet, ka shprehur shpresën e tij që të marrin fund luftrat në të gjithë botën. Duke folur para një turme të madhe nga ballkoni i bazilikës së Shën Pjetrit, Papa bëri thirrje për ...

Read More »

Besimtarët vërshojnë Betlehemin

Mijëra turistë, pelegrinë dhe klerikë janë mbledhur në Betlehem, ndërsa qyteti i lindjes së Jezusit po përgatitet për të festuar Krishtlindjet.  Pelegrinët ndezën qirinj brenda Kishës “Lindja e Krishtit”, të cilën të krishterët e identifikojnë si vendi kur para dy ...

Read More »

Panahi, gjashtë vjet burg

Një gjykate iraniane ka dënuar me gjashte vjet burg regjisorin e njohur Jafar Panahi dhe ia ka ndaluar atij të realizojë filma ose të udhëtojë jashtë vendit për njëzet vitet e ardhshme. Panahi, i cili është fitues i shumë çmimeve  ...

Read More »

Medvedevi lavdëron Obaman

Presidenti rus Dimitri Medvedev ka vlerësuar presidentin amerikan, Barack Obama, si “udhëheqës që i mban premtimet”. Komentet u bënë pas miratimit nga senati i SHBA-së të paktit për zvogëlimin e arsenalit bërthamor. Marrëveshja e njohur si START 2 ishte nënshkruar ...

Read More »

Ekonomia amerikane rritet për 2.6 %

Ekonomia amerikane ka shënuar rritje të përshpejtuar në tremujorin e tretë prej 2.6 për qind, krahasuar me rritjen prej 1.7 për qind në tremujorin e kaluar. Me këtë, është tejkaluar edhe zyrtarisht parashikimi që ekonomia e Shteteve të Bashkuara të ...

Read More »