Home / Rajoni (page 371)

Rajoni

Vizita e Putinit në Serbi ngjall kritika

Presidenti rus do të marrë pjesë në paradën ushtarake për 70 vjetorin e çlirimit të Beogradit. Rusia dhe kandidatja për pranim në BE, Serbia, janë aleate tradicionalë, por vizita ngjall kritika. Në fakt partizanët jugosllavë dhe ushtria e kuqe e ...

Read More »

Pritja madhështore e Putin në Beograd

Ditën e enjte, armë, tanke dhe avionë do të pushtojnë kryeqytetin e Serbisë, Beogradin, në kuadër të një parade që mbahet katër ditë më herët në nder të vizitës së presidentit rus Vladimir Putin. Bëhet fjalë për një veprim që ...

Read More »

Turqia ndërmjet pritjes dhe frikës

Në luftën kundër terroristëve të IS në veri të Sirisë Turqia ndodhet nën breshërinë e kritikës ndërkombëtare. Vendi anëtar i NATO-s ndodhet në mes frikërave e pritshmërive dhe vepron i pavendosur, mendon Baha Güngor. Tanket turke janë rreshtuar përgjatë kufirit ...

Read More »

Një mozaik mahnitës zbulohet në Amfipolis

Pjesa më e madhe e dyshemesë me mozaik që mbulon gjithë sipërfaqen e një aneksi u zbulua gjatë heqjes së dherave në kuadër të gërmimeve arkeologjike në Amfipolis, sipas njoftimit të Ministrisë greke të Kulturës. Mozaiku është ndërtuar me gurë ...

Read More »