Home / Rajoni (page 380)

Rajoni

Koment: gjenocid nuk ishte. Po çfarë ishte?

Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë synon të ndihmojë për pajtimin: as serbët, as kroatët nuk kanë kryer gjenocid në luftën e Jugosllavisë në vitet 1990. Po çfarë ndodhi atëherë atje, pyet Dragoslav Dedović. Gjuha e juristëve tingëllon tmerrësisht e ...

Read More »

Ja video-përgjimi “bombë” i Gruevskit

Teksa lideri i opozitës maqedonase është nën akuzë për spiunazh, në Youtube janë publikuar dy video-përgjime të bisedës që ai pati pak ditë më parë me kryeministrin Gruevski. Biseda zhvillohet në zyrën e kryeministrit. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev është ...

Read More »

Qeveria turke ia anulon pasaportën Gylenit

Qeveria turke ka njoftuar autoritetet amerikane se ka anuluar pasaportën e Fethullah Gylen e cila është marrë “mbi deklaratën e rremë”. Ekspertët amerikanë, janë të mendimit se në qoftë se një situatë e ngjashme ka ndodhur edhe në procesin e ...

Read More »

A pritet të largohet Gruevski?

Aferat e fundit në Maqedoni pritet të shkaktojnë tronditje të madhe në udhëheqësin më të lartë shtetërore shkruan e përditshmja Fokus. Sipas burime nga diplomat perëndimor flitet se do të ketë ndërrim në kreun më të lartë të VMRO-DPMNE-së, por ...

Read More »

Turqi: Vitet e arta kanë marrë fund

Problemet politike dhe strukturore në Turqi pengesë për qëllimet ambicioze të Erdoganit që Turqia të jetë në vitin 2023 në mesin e dhjetë vendeve kryesore ekonomike të botës. Dekadën e kaluar ekonomia turke ishte në zhvillim të plotë. Nën udhëheqjen ...

Read More »