Home / Rajoni (page 391)

Rajoni

Koment: Pretendimet ruse në Balkan

Ku marrin fund ambiciet e politikës së jashtme ruse? Me sa duket jo në skajet e hapësirës postsovjetike. Rusia po zë vend në Ballkan. Diplomatët perëndimorë e shohin me të drejtë me shqetësim, mendon Verica Spasovska. Ajo që publikohet nga ...

Read More »

Greqi, dy tërmete trondisin Athinën

Dy tërmete me fuqi 5.1 balle te shkalles Rihter jane regjistruar me nje interval te shkurter kohor midis tyre ne prefekturen e Athinës dhe janë ndjerë në zonat e Viotisë, Evias dhe Fthiotidës. Tërmetet binjake, siç janë quajtur nga sizmiologet ...

Read More »

Greqia, atje ku autizmi të mbyll në qeli

Realitet – Fëmijët me nevoja të veçanta në Greqi shpesh paragjykohen dhe rrallë marrin kujdesin që meritojnë. Disa fëmijë që jetojnë në një qendër shtetërore të përkujdesit ndaj tyre, mbyllen brenda kafazeve, pasi stafi është shumë i paktë për t’i përballuar. ...

Read More »

Serbia mes Lindjes dhe Perëndimit

Serbia dëshiron të hyjë në BE pa e zemëruar Rusinë. Nga vizita e ministrit gjerman të Ekonomisë, Sigmar Gabriel, Beogradi shpreson mirëkuptim për këtë strategji të dyfishtë dhe investime të reja. Shumë politikanë ndërkombëtarë shkojnë këto ditë në kryeqytetin serb, ...

Read More »

KE-ja zhbllokon 240 milionë euro për Bullgarinë

Komisioni Evropian zhbllokoi 240 milionë euro për Bullgarinë përgjatë një periudhe njëvjeçare, pasi Brukseli kishte regjistruar kohë më parë parregullsi në shpenzimet publike nga fondet evropiane në vendin ballkanik, anëtari më i varfër i Bashkimit Evropian, deklaroi kryeministri bullgar, Bojko ...

Read More »

Avancim i marrëveshjeve Kosovë – Serbi

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë janë dakorduar pas një takimi në Bruksel për avancimin e zyrave ndërlidhëse dhe të lirisë së lëvizjes Prishtina dhe Beogradi janë marrë vesh për fillimin e funksionimit të vendkalimeve kufitare që mund të mund të shfrytëzohen ...

Read More »