Home / Rajoni (page 4)

Rajoni

Pas kulaçit, kërbaçin. Sanksione Maqedonisë?

Apelet e Shteteve të Bashkuara dhe Bllokut Europian vazhdojnë të injorohen nga liderët maqedonas, por nëse politikanët e atjeshëm do të bllokojnë në vazhdimësi krijimin e qeverisë së re, rrezikojnë të përballen me një kthesë radikale të qëndrimit të Ëashingtonit ...

Read More »

Serbi, protesta kundër Vuçiç

Fitorja e Aleksandar Vuçiç, përveç festës, ka shkaktuar edhe pakënaqësi në Beograd. Shumë të rinj në kryeqytetin serb, por edhe në  Novi Sadi, kanë dalë në rrugë në mbrëmje për të protestuar kundër asaj që e quajnë diktaturë e Vuçiç. ...

Read More »

Tusk dështon në Shkup

Kreu i Këshillit Europian, Donald Tusk nuk mundi të bindë presidentin maqedonas Ivanov për të zhbllokuar procesin e krijimit të qeverisë së re në Shkup. Donald Tusk, i cili ishte në Shkup, tha se kjo krizë e vazhdueshme po pengon ...

Read More »

Profil/ Vuçiç, nga shahu te presidenca

Aleksandar Vuçiç, e di mirë se çfarë është strategjia. Njeri që di çdo lëvizje, është 47-vjeçari që dikur ishte kampion i kryeqytetit serb si pionier në shah. “Kur kam qenë i ri në ushtri kërkoja kundërshtarë për të lozur shah ...

Read More »