Home / Rajoni (page 431)

Rajoni

Reagon BE, shqetësime për protestat e nesërme në Shkup

Bashkimi Evropian (BE) ka shprehur shqetësimet për zhvillimet e fundit në Maqedoni. Brukseli zyrtar shpreh shqetësime për mundësinë e përsëritjes së dhunës dhe përkeqësimit të marrëdhënieve ndëretnike. Kjo është pikërisht pas paralajmërimeve për protesta të reja për nesër të shqiptarëve ...

Read More »

Protesta të qeta kundër Monstrës në Kumanovë

Qindra shqiptarë nga Kumanova iu bashkëngjitën protestave mbarëshqiptare kundër dënimeve të përjetshme për rastin Monstra. ‘Ndal proceseve të montuara’ ishte parulla kryesore e protestuesve, të cilët me brohoritjet e tyre përkujtuan të gjitha ngjarjet kontroverse kundër shqiptarëve të Maqedonisë, që ...

Read More »

Greqi, grevë 1-ditore e sektorit publik

Greqia është përfshirë përsëri nga një grevë e përgjithshme 24 orëshe e punonjësve të sektorit publik që protestojnë ndaj shkurtimeve të vazhdueshme të vendeve të punës, ndaj reduktimeve me rreth 40% të pagave dhe pensioneve si dhe ndaj privatizimit të ...

Read More »